دانشگاه های دولتی مهندسی نفت ایران

برای مشاهده لیست کامل دانشگاه های دولتی دارای رشته مهندسی نفت لطفا به ادامه مطلب بروید ….


انیستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران

انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران  بعنوان یک مرکز تحقیق و توسعه آموزشی و پژوهشی صنایع نفت و گاز در سال ۱۳۷۸ در قالب زیرمجموعه دانشکده فنی دانشگاه تهران تاسیس شده است. این مرکز در حال حاضر در پروژه های صنعتی و پژوهشی مختلف در زمینه صنایع بالادستی مهندسی نفت و گاز فعالیت دارد و همچنین در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آموزش دانشجویان مهندسی نفت دانشگاه تهران را بر عهده دارد. اهداف اصلی انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران عبارتند از:

 • آموزش کارشناسان کارآمد، توسعه و پیشبرد دانش فنی در صنایع نفت و گاز
 • طراحی و اجرای مطالعات علمی و هدایت تحقیقات آزمایشگاهی
 • شناسایی ضعف ها و کمبودهای صنعت نفت ایران در مقایسه با تکنولوژی روز دنیا و ارائه راه حل
 • برگزاری دوره های نوین و ویژه برای صنایع نفت و گاز

گرایش‌ها:

 • مهندسی نفت ـ مخازن هیدروکربوری
 • مهندسی نفت ـ حفاری و بهره‌برداری (تا سال تحصیلی ۱۳۹۳-۱۳۹۲)
 • مهندسی نفت ـ بهره‌برداری (از سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳)

دانشکده فنی فومن دانشگاه تهران


دانشکده فنی فومن در سال ۱۳۸۸ به همت مهندس موسوی رهپیما تأسیس شد و در همین سال شروع به پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی شیمی و صنایع نمود و در سال ۱۳۸۹ آموزش دوره کارشناسی مهندسی نفت نیز به این مجموعه اضافه شد. لازم به ذکر است که کارشناسی مهندسی نفت در این دانشکده به صورت عمومی است و بدون گرایش است.

دانشگاه صنعت نفت

دانشگاه صنعت نفت یک دانشگاه دولتی (وابسته به وزارت نفت ایران) است؛ که در سال ۱۳۱۸ با هدف تربیت، توسعه و بهره‌برداری از منابع انسانی ایرانی در صنعت نفت ایران راه‎اندازی شد. هم اکنون، این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از راه آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دانشجو می‌پذیرد. فضای این دانشگاه بالغ بر ۳۷۰،۰۰۰ متر مربع است؛ و ۸۳ عضو هیئت علمی در آن فعالیت دارند.

دانشکده‎ها

 • دانشکده نفت اهواز
 • دانشکده نفت آبادان
 • دانشکده نفت تهران
 • دانشکده علوم دریایی محمودآباد

رشته‎های تحصیلی

رشته‌های این دانشگاه عبارتند از:

 • مهندسی شیمی (با گرایش‎های صنایع گاز، و انتقال و فرآوری گاز)
 • مهندسی نفت (با گرایش‎های حفاری، اکتشاف نفت، مخازن نفت، و بهره‎برداری از منابع نفت)
 • مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون
 • کارشناسی ارشد اقتصاد نفت و گاز
 • حسابداری
 • مهندسی برق (کنترل)
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی بازرسی فنی
 • مهندسی ایمنی و حفاظت محیط زیست
 • مهندسی سیستمهای انرژی
 • مهندسی کشتی – گرایش موتور

دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۴۴تحت عنوان دانشکده مهندسی شیمی تأسیس شد. این دانشکده در سال ۱۳۷۹ پس از انعقاد قراردادی با شرکت ملی نفت ایران (NIOC) به مهندسی شیمی و نفت تغییر نام داد. برنامه‌های آموزشی و تحقیقات صنعتی از اهداف مهم این دانشکده به حساب می‌آیند. برنامه‌های آموزشی در دانشکده بر اساس بالاترین استانداردهای موسسات آکادمیک در دنیا بنا نهاده شده است. علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، دانشکده در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی همچون مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی، مهندسی محیط زیست، مهندسی صنایع غذایی، شبیه سازی و کنترل، مهندسی نفت، مهندسی پلیمر، مهندسی فرایند، ترموسینتیک و کاتالیست، پدیده‌های انتقال و جداسازی فعال می‌باشد.

دانشکده مهندسی شیمی و نفت شامل ۳۱ عضو هیات علمی تمام وقت، ۲۵ کارمند و تقریباً ۷۰۰ دانشجو است که ۴۹۰ نفر آنان در مقطع کارشناسی، ۱۸۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰ نفر در دوره دکترا مشغول به تحصیل هستند. این دانشکده مجهز به آزمایشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی، کتابخانه و مرکز کامپیوتر می‌باشد.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر(پلی تکنیک تهران)

در آغاز، دانشکده مهندسی نفت تنها یک اتاق در طبقه ۹ام دانشکده نساجی بوده است. پس از مدتی یک ساختمان مسکونی واقع در خیابان رشت توسط دانشگاه خریداری و در اختیار دانشکده قرار گرفت (مکان بهداری فعلی دانشگاه). از سال ۱۳۸۳ و از طریق کنکور سراسری اولین دوره دانشجویان کارشناسی پذیرفته شدند.

سال ۱۳۸۱ بودجه‌ای از طرف وزارت نفت به منظور تاسیس دانشکده نفت به سه دانشگاه شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران اختصاص داده شد. در دانشگاه امیرکبیر مقدمات و طراحی‌ها برای تاسیس دانشکده انجام شده بود اما پروژه به دلایل نامعلوم تا سال ۸۵ به کندی پیش رفت. در سال ۸۵ با پروژه ساخت دانشکده سرعت بیش تری گرفت و در سال ۸۷ به صورت نیمه تمام به بهره برداری رسید. در سال ۱۳۸۷ تجهیزات آزمایشگاهی و دستگاه‌های خریداری شده از دانشکده نفت واقع در خیابان رشت به محل تازه تاسیس منتقل شد. و با پیگیری مسئولین و تلاش متخصصین داخلی تعدادی از تجهیزات خریداری، تکمیل و راه اندازی شد.

در سال ۱۳۸۷ مقطع دکتری تخصصی نفت در گرایش مخازن و اکتشاف در دانشکده راه‌اندازی شد و اقدام به جذب دانشجو کرد. هم اکنون دانشکده نفت در سه مقطع کارشناسی، ۱۹۹ نفر، ارشد، در شش گرایش ۲۹۴ نفر، دکتری در ۲ دو گرایش ۵۵ نفر و تعداد ۱۰ نفر عضو هیئت علمی ثابت و ۲۰ نفر هیئت علمی همکار از صنعت به کار خود ادامه می‌دهد.

دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز

 بخش مهندسی شیمی دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز با قدمت ۴۰ ساله، از اولین بخش های مهندسی شیمی کشور به شمار می‌رود این گروه علمی از سال ۱۳۴۶ علاوه بر مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نموده است. سابقه درخشان علمی این بخش و ارتباط آن با دانشگاههای بزرگ جهان یکی از دلایلی بود که دانشگاه شیراز را در منطقه جنوب ایران به عنوان دانشگاه مادر مطرح نمود.

به دلیل حضور اساتید مجرب و سوابق درخشان در زمینه پروژه‌های صنعتی، این بخش، به عنوان قطب پالایش نفت گاز کشور شناخته شده است. هم اکنون یکی از اهداف این قطب علمی طرح راه‌اندازی و تجهیز دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز می‌باشد که در اسفندماه ۱۳۸۰ به تصویب رسیده و مراحل اجرایی در سال ۱۳۸۷ به اتمام و از سال ۱۳۸۸ آن به پایان رسیده و آماده پذیرش دانشجو در مقاطع مختف است. با پایان کار ساخت این دانشکده که در ساختمانی با زیربنای ۲۰۰۰۰ متر مربع و در محل دانشکده مهندسی شماره ۲ از سوی شرکت ملی گاز ایران، رشته های مهندسی نفت گرایش مخازن، حفاری، بهره برداری، اکتشاف و رشته مهندسی شیمی گرایش شبیه سازی و کنترل فرایند و راه اندازی خواهد شد. احداث بیش از ده آزمایشگاه جدید آموزشی – تحقیقاتی، اعزام بیست نفر دانشجو جهت تامین کادر هیات علمی این دانشکده به خارج ازکشور و حمایت از پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، ظرفیتهای جدیدی را به توان علمی کشور خواهد افزود. لازم به ذکر است که پذیرش دانشجو در گرایش گاز و در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۱ آغاز شده است. از سال ۹۱ این دانشکده موفق به راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربنی گردید.

دانشگاه حکیم سبزواری

 

 

 دانشگاه حکیم سبزواری

دانشگاه حکیم سبزواری در سال ۱۳۶۶ به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه تربیت معلم تهران در شهر سبزوار تأسیس شد و با پذیرش ۱۶۱ نفر دانشجو در چهار رشته دبیری الهیات، دبیری زبان و ادبیات فارسی، دبیری زبان و ادبیات عرب ودبیری ریاضی در مقطع کارشناسی فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. این دانشگاه در زمینی به وسعت ۲۱۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شمال شهر واقع است. این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ دولتی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پس از دانشگاه فردوسی مشهد در استان خراسان رضوی است.

دانشکده مهندسی نفت و پتروشیمی دانشگاه حکیم سبزواری از سال ۱۳۸۸ با پذیرش دانشجو در دو رشته مهندسی نفت- بهره برداری و مهندسی شیمی- صنایع گاز فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نموده و در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ موافقت اصولی تأسیس دانشکده گردید. اکنون این دانشکده  ۴۳۱ نفر دانشجو و ۸عضو هیئت علمی دارد.

ورودی مهندسی نفت مقطع کارشناسی سال تحصیلی ۹۵-۹۶ این دانشکده نیز شامل ۶۴ نفر روزانه و ۱۶ نفر شبانه می باشد.

 

دانشگاه صنعتی سهند تبریز

 

دانشگاه صنعتی سهند تبریز

دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند یکی از دانشکده‌های مطرح مهندسی شیمی در ایران است که در میان متخصصین این رشته در ایران شناخته شده می‌باشد. طرحهای صنعتی و نیمه صنعتی زیادی با موفقیت در این دانشکده به انجام رسیده است. در سال ۱۳۸۷ دانشکده مهندسی پلیمر از این دانشکده منفک گردیده است. درصد بالایی از فارغ التحصیلان این دانشکده در حوزه‌های مختلف صنعتی از جمله وزارت نفت جذب و یا در دانشگاههای دولتی ایران به عنوان هیئت علمی مشغول به کار شده‌اند. با توجه به فعالیتهای درخشان آموزشی و پژوهشی این دانشکده و همچنین انجام طرحهای مهم صنعتی در زمینه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، وزارتین نفت و علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه صنعتی سهند تبریز را در کنار دانشگاههای تهران، صنعتی شریف، صنعت نفت، صنعتی امیرکبیر و شیراز به عنوان شش دانشگاه برتر کشور در ایجاد کنسرسیوم بزرگ نفتی معرفی نمودند. پژوهشکده نفت و گاز دانشکده مهندسی شیمی همچنین از سوی استاندار آذربایجان شرقی به عنوان دبیرخانه ستاد توسعه فناوریهای نفت و گاز استان آذربایجان شرقی انتخاب گردیده است. علاوه بر پژوهشکده نفت و گاز، چندین مرکز تحقیقاتی نیز در این دانشکده وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به مرکز تحقیقات مواد نانوساختار، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی، مرکز تحقیقات مهندسی محیط زیست، مرکز تحقیقات رآکتور و کاتالیست، مرکز تحقیقات فناوری غشا، مرکز تحقیقات پدیده‌های انتقال و مرکز تحقیقات مهندسی بافت اشاره نمود. ورودی دانشجویان مهندسی نفت مقطع کارشناسی این دانشکده ذر سال تحصیلی ۹۵-۹۶ شامل ۲۸ نفر روزانه و ۱۲ نفر شبانه می باشد.

 

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *